środa, 17 lutego 2016

Cukier waniliowy homemade

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć żywność bez cukrów, konserwantów i dodatków syntetycznych. Nawet w jogurcie naturalnym, który często naturalny jest tylko z nazwy, może występować mleko w proszku zawierające cukier. Staram się być świadomą konsumentką i zawsze czytam skład produktów, które kupuję. Zasada jest taka: im dłuższa lista składników, tym produkt jest bardziej nafaszerowany chemią i nie ląduje w moim koszyku. 

Już od jakiegoś czasu zamierzałam zrobić własny, prawdziwy cukier WANILIOWY, jak tylko dotarło do mnie, że cukier wanilinowy, którego używałam do tej pory może być niebezpieczny dla zdrowia. U wujka Google znalazłam sporo informacji na ten temat. Taki cukier zawiera etylowanilinę, która może wywoływać m.in. podrażnienie skóry i egzemę u osób wrażliwych. 

Cukier cukrowi nierówny. Biały cukier, który jest pozyskiwany z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej to niemal czysta sacharoza. Poddaje się go procesowi rafinacji, a tym samym pozbawiany jest składników mineralnych. Co więcej, taki cukier "wzbogaca się" o różne substancje chemiczne, np. dwutlenek siarki, kwas fosforowy czy mrówkowy.  

Na szczęście możemy kupić cukier trzcinowy nierafinowany, który nie jest czystą sacharozą i zawiera m.in. żelazo, wapń, magnez i potas. Co prawda ww. minerały obecne są w niewielkich ilościach, ale ... są :-) Potrzebujemy jeszcze laskę wanilii i mamy prawdziwy cukier waniliowy. 
Poniższy przepis pochodzi z książki "Zamień chemię na jedzenie" Julity Bator.

Składniki:
1 szklanka nierafinowanego cukru
1 laska wanilii

Do szklanego pojemnika wsypujemy cukier. Laskę wanilii przecinamy wzdłuż i wydobywamy ziarenka. Laskę kroimy na kawałki. Cukier mieszamy z ziarenkami i kawałkami wanilii. Trzymamy szczelnie zamkniete przez dwa tygodnie. Po tym czasie wyjmujemy pokrojoną laskę wanilii.

1 komentarz: